Cena rekuperatora

cena rekuperatora

Inwestorzy decydujący o budowie budynku mieszkalnego zazwyczaj skupiają się na kosztach samej inwestycji, nir na późniejszych, koniecznych wydatkach ponoszonych na jego utrzymanie. Czy jest to słuszne działanie? Z całą pewnością racjonalne podejście do kwestii budowy i zakupu konkretnych instalacji w odpowiednich cenach jest ważne, ale równie istotne jest przewidywanie późniejszych wydatków, związanych z wcześniejszymi decyzjami. Stąd też duża popularność, jaką cieszą się obecnie domy energooszczędne, pozwalające znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne. Jedną z istotnych instalacji wpływająca na późniejszą ekonomię i budżet domowy jest wentylacja.

cena rekuperatora

cena rekuperatora

Jaką wentylację wybrać?

Do tej pory najpopularniejszym rodzajem wentylacji była wentylacja grawitacyjna. Ta tradycyjna forma wentylacji oparta o naturalny system krążenia powietrza w budynku jest zupełnie niewystarczająca przy domach pasywnych, dokładnie ocieplonych i ze wszelkich miar wyizolowanych. Pozostanie przy wentylacji grawitacyjnej w tak szczelnym domu może skutkować złej jakości powietrzem w pomieszczeniach, ale co gorsza tworzy się wtedy idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni. Wyjściem z takiej sytuacji jest montaż systemu wentylacji mechanicznej.

Cena rekuperatora

Niestety w wielu przypadkach inwestorzy rezygnują z tego pomysłu z uwagi na koszt rekuperatora. Warto jednak dowiedzieć się ile naprawdę kosztuje nas rekuperator, gdyż cena nie jest jednolita. Cena rekuperatora zmienia się w zależności od wielkości, zastosowanej automatyki oraz oczywiście producenta. Na rynku możemy znaleźć rekuperatory w cenach od 4 tysięcy do 15 tysięcy. Można przyjąć, że cena rekuperatora standardowych rozmiarów i dość dobrej jakości, wystarczającego na potrzeby przeciętnego domu mieszkalnego to około 8 tysięcy złotych. Przy takich kwotach, opłacalność rekuperatora jest jeszcze możliwa do przyjęcia, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jego działanie pozwoli nam zaoszczędzić około 50-80% energii cieplnej z wydalanego, zużytego powietrza.