Ogrzewanie podłogowe – metoda mokra

Ogrzewanie podłogowe metoda mokra

Metody wykonania instalacji ogrzewania podłogowego

Klasyczną alternatywa dla ogrzewania grzejnikowego konwekcyjnego jest ogrzewanie płaszczyznowe oraz jego najbardziej popularna forma, czyli ogrzewanie podłogowe. Istnieją dwie podstawowe metody wykonania wodnego ogrzewania podłogowego (bo właśnie o takiej podłogówce – nie tej elektrycznej – mówimy na naszym blogu):

  • metoda mokra podłogówki (tradycyjna, w której rury grzewcze zamieszczone są w betonie);
  • metoda sucha (gdzie rurki grzewcze umieszcza się w izolacji);

i to właśnie te zagadnienia omówimy pokrótce poniżej.

Mokry system ogrzewania podłogowego

Co zawiera w sobie ogrzewanie podłogowe metodą mokrą? W skład systemu wliczyć możemy takie elementy składowe, jak: rurę grzewczą, folię z płytą styropianową EPS 100, klipsy do takera, złączki 16×3/4, grupę pompową, mosiężne rozdzielacze, szafkę rozdzielaczową, siłowniki, listwę automatyki, siłowniki, a także dotykowe sterowniki przewodowe E91. Ta metoda wykonywania instalacji podłogówki jest bardziej popularna niż sucha – głównie ze względu na cenę. Właśnie ten system można określić jako tanie ogrzewanie podłogowe, chociaż i suchy system posiada swe zalety i plusy cenowe podczas eksploatacji.

Szacunkowa cena ogrzewania podłogowego w systemie mokrym to około 100-120 złotych za metr kwadratowy.

Suchy system ogrzewania podłogowego

Jeśli zaś mowa o elementach składowych ogrzewania podłogowego metoda mokrą, to od wyżej opisanego systemu wyróżnia się tym, że: zamiast płyty systemowej EPS 100 stosuje się EPS 200 25 mm, a dodatkowo podkład XPS lub siatkę z włókna szklanego. Różnica polega oczywiście też na braku zastosowanego jastrychu.

Szacunkowa cena ogrzewania podłogowego w systemie suchym o około 150-200 złotych za metr kwadratowy.

Suchy i mokry system ogrzewania podłogowego

Suchy i mokry system ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe Sandersystem

Na forach internetowych często można znaleźć zarówno pochlebne , jak i negatywne opinie o obu rodzajach wspomnianego tu rodzaju ogrzewania podłogowego – metodzie suchej oraz metodzie mokrej. Każdy z inwestorów musi jednak wypracować własne zdanie w tym zakresie i dopiero później zdecydować czy dany typ podłogówki jest dobrym rozwiązaniem grzewczym dla niego.

Planowanie systemu ogrzewania podłogowego będzie tym bardziej sprawne i trafne, kiedy choć na wstępnym etapie sięgniemy po porady ekspertów. Istnieją na rynku firmy, które dostarczają darmowe wsparcie, wycenę montażu ogrzewania podłogowego (w tym na przykład firma Sander). Jeśli chcesz poznać koszty podłogówki na Twojej powierzchni mieszkalnej, skontaktuj się z naszym biurem już teraz.