Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe na legarach

Ogrzewanie podłogowe na legarach

Podłogówka na legarach w systemie mokrym

W domach gdzie większość podłóg jest wykonanych z drewna lub cały dom jest drewniany montaż ogrzewania podłogowego może być problemem dla niektórych – szczególnie mniej profesjonalnych instalatorów – ale nie jest niemożliwy. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań może być wykonanie typowej wylewki, której następnie zostaną zatopione rury do ogrzewania podłogowego wodnego. To rozwiązanie ma jednak też pewną wadę – a mianowicie duże obciążenie stropu. Dlatego lepiej ułożyć jest więcej rurek o cieńszej i mniejszej średnicy co pozwoli nam nieco odciążyć drewniany strop. Wylewka robimy standardowo z odpowiednio dobranej mieszanko do wykonywania jastrychów.

Podłogówka na legarach w systemie suchym

W drewnianych domach można również wybudować podłogę na stropie z desek położonych na drewnianych legarach. Pomiędzy legarami znajduje się odpowiednia przestrzeń, która będziemy mogli wykorzystać na wykonanie ogrzewania podłogowe w tak zwanym systemie suchym. Dzięki temu nie musimy wykonywać betonowej wylewki która obciąża dodatkowo nasz strop. Ponadto ogrzewanie wodne podłogowe w systemie suchym powoduje niewielkie obciążenie stropu bo średnio około 5 kg/m2.

Wykonanie tego typu ogrzewania podłogowego na legarach polega na montażu przewodów grzewczych przytwierdzonych do belek stropowych dzięki drewnianym łatom. Rurki grzewcze wykonane są z tworzywa sztucznego (lub rzadziej z miedzi), układane w panele aluminiowe i w trakcie eksploatacji ogrzewania podłogowego płynie w nich woda o temperaturze około 45°C. Jako izolacji termicznej możemy użyć styropianu czy też wełny mineralnej o grubości 10 cm, dzięki czemu zabezpieczymy się przed ucieczką ciepła w dół.

Ogrzewanie podłogowe na legarach

Podłogówka na legarach

Podłogówka na legarach

Cała ta konstrukcja działa w następujący sposób: panele, które odbierają ciepło z rur przekazują je dalej do podłogi, która ogrzewa pomieszczenie. Temperatura podłogi sięga około 24°C – 25°C. Należy też pamiętać, że drewno, z którego będziemy układać naszą podłogę nie może być zbyt grube, a najlepiej by jego grubość nie przekroczył 1,5 centymetra ponieważ wpłynie to negatywnie na regulację temperatury w pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe na legarach

Zamiast aluminiowych paneli i rurek grzewczych możemy użyć również w niektórych przypadkach elektrycznych mat. Możemy je łączyć za pomocą łączników, a moc jednostkowa takiej płyty grzewczej to 55 W/m2. Użycie takich mat jest możliwe pod drewnianymi podłogami jak i pod wykładzinami czy podłogami laminowanymi. Dzięki zamontowaniu termostatów, temperatura podłogi nie przekroczy 30°C.


Obecnie ogrzewanie podłogowe może mieć praktycznie pod każdym rodzajem podłóg – niektóre rozwiązania grzewcze wymagają jedynie nieco więcej pracy i uwagi. Najlepiej w takich sytuacjach sięgnąć po pomoc specjalisty, który dobierze najlepszą instalację grzewczą, a także przygotuje darmową wycenę ogrzewania domu kub mieszkania.

Zachęcamy też do czytania pozostałych wpisów zamieszczanych na łamach naszego bloga, to znaczy np.: ogrzewanie podłogowe w metodzie mokrej, czy ogrzewanie podłogowe jest tańsze od tradycyjnego?