Pompy ciepła w starym domu

pompa ciepła w starym domu

Wybór sposobu ogrzewania domu jest bardzo duży. Klienci mogą spotkać się nie tylko z różnymi systemami ciepła, ale też urządzeniami o zróżnicowanej mocy. Coraz powszechniej stosowane są pompy ciepła. W domu jednorodzinnym instalacja systemu ogrzewania to konieczność, najlepiej zaplanować ją na etapie budowy lub wykończenia domu, jak najwcześniej jest to możliwe. Jednak czy pompa ciepła w starym budynku spełni swoją funkcję?

Od czego zależy skuteczność pompy ciepła?

pompy ciepła w starym domu

pompy ciepła w starym domu

Teoretycznie pompy można instalować wszędzie, sprawdzają się w pracy na różnych powierzchniach i w różnych budynkach. Wszystko jednak zależy od ich mocy i źródeł ciepła, samej konstrukcji i wykonania instalacji. Na skuteczność systemu grzewczego składa się wiele czynników, jednym z nich – bardzo istotnym, jest izolacja budynku. Stare domy generują duże starty ciepła. Dlatego pompa ciepła do starego domu nie zawsze się nadaje. Stary dom musiałby być wcześniej zmodernizowany, a przede wszystkim dobrze ocieplony. Nowej izolacji potrzebują nie tylko ściany, ale też dach i poddasze. Powinny być szczelne okna i drzwi. Warto też wykonać izolację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dopiero wówczas pompy ciepła w starym domu mają sens. W przeciwnym wypadku koszty ich użytkowania będą wysokie, może też być tak, że pompa nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury. By przekonać się o tym, czy budynek jest odpowiednio ocieplony, można przeprowadzić termowizję.

Opłacalność pompy ciepła w starym domu

Modernizując stary dom często dąży się także do wprowadzenia zmian w systemie ogrzewania. Czy zatem pompa ciepła w starej instalacji będzie działać? To zależy od wielu czynników. Między innymi od tego jaką moc grzewczą mają grzejniki. Pompy podgrzewają temperaturę czynników w instalacji maksymalnie do 50 – 70 stopni C, im wyższa temperatura, tym droższa pompa. Jeśli moc grzejników potrzebuje wyższej temperatury, pomieszczenie będzie niedogrzane – wówczas rozwiązaniem sytuacji może być instalacja drugiego systemu grzewczego. Koszt inwestycji będzie jednak wysoki. Warto zastanowić się, czy także opłacalny w użytkowaniu.

Jeśli zastanawiasz się nad pompą ciepła w swoim domu, to skontaktuj się z nami! Nasi eksperci za darmo wycenią system dopasowany do twoich potrzeb!