Projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego

Dobry projekt ogrzewania podłogowego jest naprawdę bardzo ważny. Musi uwzględniać sporo czynników m.in.: kwestię strat ciepła w pomieszczeniach budynku, ustawienie zabudowy, rodzaj planowanej nawierzchni na podłodze (drewno, panele, płytki ceramiczne, kamień). Uwzględnienie tych i innych czynników, będzie miało ogromne znaczenie dla właściwego rozkładu rur grzewczych, doboru ich rozmiaru i rodzaju, a w konsekwencji dla komfortu cieplnego mieszkańców.

Projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego – zlecić czy stworzyć samemu?

 

Projekt wykonawczy podłogówki najlepiej jest zlecić fachowcom, bo z pewnością nie ma tutaj miejsca na metodę prób i błędów. Źle położona podłogówka oznacza niedogrzanie, przegrzanie lub nierównomierne grzanie, a więc mniejszy komfort lub spore koszty przerobienia całej instalacji. Projekt wykonawczy podłogówki możemy też wykonać sami przy użyciu programów dostęnych w internecie. Wybór należy do nas.

Projektowanie podłogówki musi opierać się o projekt budowlany. W zasadzie już na etapie jego tworzenia warto uwzględnić też projekt instalacji ogrzewania podłogowego, bo będzie miała wpływ np. na grubość warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi.

Co obejmuje projekt ogrzewania podłogowego?

 

Techniczny projekt ogrzewania podłogowego wodnego wykonany przez firmę, obejmuje zwykle kilka elementów: obliczenia strat ciepła dla każdego pomieszczenia, obliczenia dotyczące pracy instalacji, rozkład, ułożenie i grubość rur, rozmiar izolacji, informacje o specyfikacji i rodzaju materiałów instalacyjnych oraz wytyczne dotyczące regulowania instalacji. Projektowanie podłogówki nie jest więc takie proste. Czasem naprawdę pomocna okazuje się darmowa wycena ogrzewania podłogowego, zanim w ogóle podejmiemy ostateczne decyzje. Darmowa wycena ogrzewania podłogowego mieści się w ofercie różnych firm, warto więc sprawdzić w kilku i porównać sumy.

Dobry projekt ogrzewania podłogowego wodnego to koszt, który mądrze jest ponieść, żeby nie popełnić błędów, za które potem będziemy słono płacić. Nic dziwnego, że wiele osób projekt instalacji ogrzewania podłogowego zleca specjalistom!