System inteligentnego domu

Inteligentny dom to coraz śmielej wykorzystywana w Polsce wizja, w głównej mierze sprzężona z nowoczesnymi budynkami, ale wykorzystywana także coraz częściej w starszym budownictwie. Modernizowanie starych budynków i wyposażanie je w nowoczesne systemy pozwala na nadawanie drugiej młodości obiektom z tradycjami, jednocześnie dostosowując je do obecnych wymagań technologicznych. Możliwość zdalnego sterowania domem, czyli poszczególnymi sprzętami domowymi, energią i oświetleniem, a także monitoringiem alarmami stanowi atrakcyjną alternatywę dla konwencjonalnych systemów. Czym jednak jest inteligentny dom?

System inteligentnego domu

system inteligentnego domu warszawa

system inteligentnego domu warszawa

Najpopularniejsza definicja smart home zakłada, iż jest to system umożliwiający sprawne i całościowe zarządzanie kilkoma inteligentnymi systemami w domu. W większości przypadków system inteligentnego domu opiera się o połączone ze sobą takie instalacje jak: elektryczna, oświetleniowa, audio-video, grzewcza przeciwpożarowa i monitoring wraz z alarmami. System inteligentnego domu nie musi jednak wcale posiadać wszystkich możliwych instalacji usprawniających korzystanie z budynku mieszkalnego. Może opierać się o jedną lub dwie takie instalacje, a jednym z jego największych zalet jest fakt, iż możliwa jest rozbudowa systemów o kolejne elementy, które bez problemu można dopasować do istniejącej sieci, funkcjonujących już urządzeń.

Kolejną zaletą inteligentnego domu jest możliwość sterowania domem z każdego zakątka na świecie. Jednym wymogiem jest dostępność sieci wi-fi. Będąc na wakacjach czy w pracy można na bieżąco kontrolować poszczególne procesy zachodzące w domu.

Zestaw smart home umożliwia dopasowanie poszczególnych systemów kontrolujących do indywidualnych potrzeb i preferencji. Każdy użytkownik może stworzyć dokładnie taki zestaw, którego najbardziej potrzebuje w określonym budynku. Wydatnie podnosi to poziom bezpieczeństwa zarówno domowników jak i samego budynku. W zależności od tego, jakie systemy zostaną wybrane do instalacji, systemy smart home mogą powiadamiać użytkownika o przykładowo: pojawieniu się tlenku węgla w powietrzu, rozszczelnieniu instalacji gazowej, zalania określonej powierzchni czy o pojawianiu się niepożądanej osoby w obrębie posesji.

Zobacz również: producenci pomp ciepła, systemy ogrzewania.