Wykończenie ogrzewania podłogowego

Wykończenie ogrzewania podłogowego

Systemy ogrzewania podłogowego są co raz częściej używane nie tylko w naszych domach, ale też w budynkach użyteczności publicznej. Tą zwiększoną popularność Na pewno wiele osób docenia oszczędności i komfort jakie wynikają z użytkowania tego systemu. Oczywiście najlepiej jest, jeśli rodzaj ogrzewania podłogowego (wodnego, powietrznego lub elektrycznego) wybierzemy jeszcze na etapie projektowania naszego domu. Dobrze jest określić czy chcemy zamontować system ogrzewania podłogowego w całym domu czy też tylko w niektórych pomieszczeniach. Na pewno zaletą takich systemów jest poczucie komfortu cieplnego – ciepło zapewnione od podłogi, aż po sufit. Równomiernie rozprowadzone ciepło przez system ogrzewania podłogowego np. w salonie zapewnione dobre poczucie jego użytkownikiem. Po za tym podłogówka ma dużą zdolność do samoregulacji przez co nie spotkamy się tutaj z sytuacją przegrzania któregoś pomieszczenia.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodny i sprzyjający człowiekowi system ogrzewania naszych domów. Wraz z rosnącą popularnością tego systemu ogrzewania możemy się spotkać z wieloma mitami jakie materiały można zastosować przy podłogówce, z jakim rodzajem podłóg można je łączyć itp.

Jedną z najczęstszych opinii jaką może się spotkać jest taka, że podłogówki nie można połączyć z drewnianymi podłogami czy panelami. Oczywiście jest to nieprawdą. Montaż ogrzewania podłogowego pod panelami jest jak najbardziej możliwy. Pamiętać jednak trzeba o paru rzeczach, które sprawią że to połączenie się sprawdzi.

Wykończenie ogrzewania podłogowego Warszawa

Wykończenie ogrzewania podłogowego Warszawa

Musimy zadbać o odpowiedni dobór materiałów przeznaczony do montażu systemu ogrzewania podłogowego oraz o to by grubość deski lub paneli nie była zbyt wielka tak, by ciepło mogło swobodnie przechodzić przez podłogę oraz by zbyt duże nagromadzenie ciepła pod podłogą nie doprowadziło do awarii systemu. Obecnie na panelach możemy znaleźć odpowiednie oznakowania. Oznaczenia te poinformują nas, czy dany model sprawdzi się w połączeniu z systemem ogrzewania podłogowego. Powinniśmy szukać paneli o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i małej kurczliwości materiału. Powinniśmy również poszukać odpowiednich lakierów czy klejów, które również powinny być przeznaczone do montowania na ogrzewaniu podłogowym. Zastosowanie drewnianych podłóg wyklucza montaż elektrycznego systemu ogrzewania podłogowego, ale sprawdzi się w systemie wodnym. Elementy podłogi powinny być klejone bezpośrednio do podkładu z system ogrzewania podłogowego. W zakresie wykończenia naszej podłogi stosować możemy każdy środek jego pokrycia: wosk, lakier lub olej. Jednak dobrzy by było, jeśli środki te posiadałby jak najmniejszą zawartość rozpuszczalników.

Podsumowując mitem jest stwierdzenie, że montaż paneli nie jest możliwy przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Musimy być jednak konsekwentni i dopilnować zakupu każdego elementu do położenia i wykończenia naszej drewnianej podłogi. Wtedy będziemy mogli się cieszyć wspaniałymi panelami np. w salonie oraz ukrytym pod nimi systemem ogrzewania podłogowego.


Z naszej strony zaoferować możemy zarówno sam montaż podłogówki wodnej w wybranym systemie, jak i dostarczenie wszelkich potrzebnych materiałów do samodzielnego układania. Jeśli potrzebujesz darmowej wyceny, również możesz się do nas zgłosić. Zapraszamy ponadto do prześledzenie pozostałych materiałów zamieszczanych na blogu: koszt ogrzewania podłogowego, spinka do otuliny, ogrzewanie podłogowe na legarach.