Elektryczne ogrzewanie podłogowe, wykorzystywane, jako główny system ogrzewania w budynku, zapewnia wysoką estetykę wnętrz przy jednoczesnym uzyskaniu pełnego komfortu cieplnego. Jest ponadto bardzo proste i niezwykle czyste w obsłudze i codziennym użytkowaniu. Jednym z niewielu mankamentów tego typu ogrzewania jest jednak wysoki koszt eksploatacji instalacji grzewczej.
Jak uniknąć zbyt wysokich kosztów
W pewnej mierze, można uniknąć zbyt wysokich kosztów, poprzez ograniczenie strat ciepła. To z kolei można osiągnąć na kilka sposobów, które jednak nie wykluczają się nawzajem. Przede wszystkim niezbędny jest prawidłowo zaplanowany schemat ogrzewania, oraz dobrze działające termostaty oparte o system czujników Jednocześnie niemniej ważne jest podparcie podłogówki i system izolacyjny.
Płyty gipsowo-włóknowe
Izolacja pod podłogówkę może być wykonana z różnego rodzaju materiałów, od styropianu po najnowocześniejsze materiały nieprzepuszczalne. Jednym z ciekawszych rozwiązań, oferowanych przez rynek są płyty gipsowo-włóknowe. Zapewniają one maksimum izolacji przy minimalnych rozmiarach. Jest to tym bardziej pożądane, im mniejsza nośność ma strop, na którym zamierzamy ułożyć ogrzewanie. Płyty gipsowo-włóknowe mają nie tylko minimalną grubość, ale także niewielką wagę, pozwalającą na zamontowanie przewodów grzewczych i płytkiej wylewki z jastrychu.
Podbudowa z płyt izolacyjnych ma na celu odizolowanie ogrzewania od podłoża, co jednocześnie zapobiega niepotrzebnym stratom ciepła. Wkładanie płyt gipsowo-włóknowych wpływa także na zdolność instalacji grzewczej do szybszego ogrzewania podłogi, a co za tym idzie do nagrzewania całego pomieszczenia.
Płyty pod podłogówkę to świetne rozwiązanie dla osób planujących nie tylko montaż ogrzewania podłogowego w nowo powstającym budynku, ale także dla tych, którzy przeprowadzają remont w starym budownictwie. W tym ostatnim przypadku niezwykle istotne staje się nawet kilka milimetrów grubości podłogi, gdyż nie w trakcie remontu to podłogę dopasowujemy do reszty instalacji, a nie na odwrót, jak ma to miejsce w przypadku budowy nowego domu.
Zobacz również: projekt ogrzewania podłogowego, wykończenie ogrzewania podłogowego.