Systemy ogrzewania dostępne w ofercie aktualnego rynku budowlanego mogą zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych inwestorów. Nowoczesne technologie i podnoszące komfort użytkowania techniki, pozwalają na uzyskanie zupełnie innego spojrzenia na kwestie grzewcze. Jednocześnie tak szeroki i pełny wybór systemów grzewczych ma pewną wadę, a mianowicie, prędzej czy późnej pojawia się pytanie, jakie ogrzewanie wybrać?
Wśród obecnie najpopularniejszych systemów znajduje się przede wszystkim ogrzewanie płaszczyznowe. Jego wszechstronne zalety i niewielka ilość wad, sprawiają, że znaczna część nowych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym opiera się właśnie o system grzewczy płaszczyznowy.
Innowacyjne systemy ogrzewania
Rodzaje systemów ogrzewania płaszczyznowego to przede wszystkim dwa, główne systemy: ścienne i podłogowe. Pierwszy z nich polega na zatopieniu rur z wodą, stanowiącą czynnik grzewczy bądź mat elektrycznych w warstwie tynku na ścianach. Dzięki temu nagrzewa się cała powierzchnia ściany emitując ciepło do pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe działa na podobnej zasadzie, z tym że rury lub maty grzewcze zatopione są w warstwie wylewki podłogowej i przykryte zewnętrzną warstwą posadzki. Różnica między tym ogrzewaniem, a ogrzewaniem ściennym sprowadza się przede wszystkim do grubości warstwy nagrzewanej. Podłoga, jako warstwa zdecydowanie grubsza nagrzewa się dłużej, ale i dłużej oddaje skumulowane ciepło.
Zalety ogrzewania podłogowego i ściennego
Przy systemach ogrzewania płaszczyznowego wyeliminowane zostało zjawisko konwekcji cieplnej, na jakim opiera się zasada działania systemów grzewczych tradycyjnych. Dzięki temu ciepłe powietrze nie krąży po pomieszczeniu i w rezultacie nie podnosi ze sobą z ziemi drobinek kurzu, roztoczy i innych czynników alergennych. Sprawia to, iż ogrzewanie powierzchniowe jest idealnym rozwiązaniem dla alergików oraz astmatyków. Co więcej ten typ instalacji pozwala również na utrzymanie optymalnej wilgotności w pomieszczeniach, unikają wysuszania powietrza.
Komfort cieplny uzyskiwany w wyniku stosowania ogrzewania płaszczyznowego rozkłada temperaturę w pomieszczeniach tak, aby najwyższa była na dole pomieszczenia, a najniższa u góry. Dzięki temu ogrzewane są przede wszystkim te punkty ciała człowieka, które są najbardziej narażone na wychłodzenie, zaś te, które powinny mieć niższą temperaturę, znajdują się w sferze zimniejszej.
Zobacz również: pompy ciepła w starym domu, producenci pomp ciepła.