Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Kocioł kondensacyjny Warszawa

Kocioł kondensacyjny

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego? Jak działa piec kondensacyjny?

Kocił kondensacyjny? – Coraz więcej osób decyduje się na kupno gazowych kotłów kondensacyjnych. Zyskują one swą popularność między innymi poprzez ciągle udoskonalaną technologie przetwarzania ciepła z myślą o środowisko naturalne. Specjaliści twierdzą, że ten rodzaj ogrzewania jest bardzo proekologiczny ze względu na to, że proces spalania czynnika grzewczego powoduje jedynie jeden produkt oboczny, jakim jest para wodna (sic!). Co więcej, jest ona powtórnie wykorzystywana do dodatkowego napędzania pieca, w którym została wytworzona. Jego sprawność jest podniesiona, a i przy okazji użytkownik zaoszczędza na kosztach ogrzewania domu czy mieszkania.

Podstawowa różnica między kotłem tradycyjnym, a kotłem kondensacyjnym wiązana jest z dwiema wartościami, jakimi wyróżnia się paliwo. Pierwszą z nich jest wartość opałowa (wykorzystywana do ogrzewania), a drugą z nich jest ciepło spalania określające ilość ciepła zawartego w określonym rodzaju paliwa. Między tymi dwiema wartościami występuje różnica, którą to użytkuje właśnie kocioł kondensacyjny.

Ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego

Kocioł kondensacyjny Warszawa

Kocioł kondensacyjny Warszawa

Jeśli zaś mowa o budowie kotła kondensacyjnego, to wymienić dla przykładu przede wszystkim:

  • klasyczną pompę obiegową stosowaną do wymuszania przepływu wody przez kocioł;
  • a także zespół gazowy, gdzie gaz jest przygotowywany, by w następnej kolejności trafić do…
  • …palnika;
  • wentylator dbający o to, by powietrze było dostarczane potrzebne do spalania; wentylator miesza powietrze z gazem, a następnie przekierowuje do palnika;
  • -blok wymiennika, w którym odbywa się kondensacja pary wodnej.

W kotle klasycznym ciepło w spalinach, razem z para wodną, przekazywane jest poza obiekt grzewczy. Z kolei w kotle kondensacyjnym wykorzystywane jest to dodatkowe ciepło zmniejszające koszty eksploatacji.

Opisane tu informacje zostały umówione przez specjalistę (p. Jerzego Kosieradzkiego) w zamieszczonym poniżej filmiku opisującym budowę oraz zasadę działania kotłów kondensacyjnych:

Jakie kotły kondensacyjne są najlepsze? Przykładowi producenci kotłów kondensacyjnych

Dla przykładu wymienić można kilku podstawowych producentów kotłów kondensacyjnych o konkurencyjnej ofercie: Baretta, Vaillant, Junkers Bosch, Wolf, Buderus, Ulrich, De Dietrich, Saunier Duval, Immergas, Termet i in. Na grafice poniżej umieszczono porównanie najczęściej wybieranych kotłów gazowych według rankingu portalu budujemydom.pl

Producenci kotłów kondensacyjnych

Producenci kotłów kondensacyjnych

Chcesz wybrać najlepszy kocioł kondensacyjny do Twojej obecnej sytuacji grzewczej? Skonsultuj się z naszym biurem. Z pewnością wybierzemy odpowiednie rozwiązanie grzewcze.


Na łamach naszej strony poruszamy również inne zagadnienia poruszające ogólnie pojęty temat techniki grzewczej. Dla przykładu warto polecić teksty o ogrzewaniu podłogowym metodą mokrą, a także sposoby na tanie ogrzanie domu.