Zalety ogrzewania podłogowego w łazience są oczywiste. Kto nie lubi ciepłych stóp przed umywalką, równomiernie ogrzewanych płytek i oszczędności energii? Z tego powodu ogrzewanie podłogowe jest często montowane przy okazji modernizacji łazienki. W wielu przypadkach cienkowarstwowe ogrzewanie podłogowe jest dobrym wyborem, ponieważ dzięki niewielkiej wysokości instalacji można zachować istniejącą podłogę, co minimalizuje kosztowne prace przygotowawcze.
Zabudowanie ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jest zabudowane jako druga warstwa. Dodatkowa izolacja cieplna pod ogrzewaniem podłogowym nie jest więc z reguły konieczna, ponieważ często już istniejąca podłoga zapewnia tę właściwość. Absolutnym warunkiem jest jednak konstrukcja nośna podłogi, która jest wystarczająca dla obciążeń statycznych i odizolowana od dźwięków uderzeniowych. Po ułożeniu ogrzewania podłogowego należy dodatkowo uszczelnić nową powierzchnię płynną folią uszczelniającą, przynajmniej w miejscach bezpośredniego działania wody rozpryskowej. Na koniec można przystąpić do układania płytek. Ogrzewanie podłogowe w małej łazience jest tak samo skuteczne jak w dużym salonie. Tym samym właściciele domów powinni pomyśleć o instalacji ogrzewania podłogowego w całym domu. Ogrzewanie podłogowe to opłacalna inwestycja na długie lata, która przynosi zyski w niższych rachunkach.
Obliczanie wymaganej powierzchni grzewczej
Przed rozpoczęciem montażu ogrzewania podłogowego w łazience należy sprecyzować rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i mebli. Umiejętne planowanie może zminimalizować powierzchnię podłogi aktywną cieplnie. Ważne jest również, aby podczas późniejszego montażu i podłączania urządzeń sanitarnych nie doszło do uszkodzenia rur ogrzewania podłogowego. Po zakończeniu planowania wyposażenia łazienki sporządza się plan instalacji pokazujący rozmieszczenie rur grzewczych. Ważne: poszczególne obiegi grzewcze powinny mieć mniej więcej taką samą długość rur. Tylko w ten sposób można zapewnić, że podłoga będzie później równomiernie ogrzewana.