Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jak tanio ogrzać dom?

Jak tanio ogrzać dom?

Obniżyć koszty – odwieczny problem. Jak? Na czym? Od czego zacząć? Mamy propozycję… Przyjrzyjmy się zarządzaniem ogrzewania. Energooszczędny dom – kto o tym nie marzy…

Najlepiej wyposażony w automatyczne sterowanie domem, niemal bezobsługowe, na odległość i do tego czyste! Ale to nie fikcja. Dom może faktycznie istnieć bez kotłowni, a zamiast standardowych grzejników można pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Do niedawna uchodziło ono za zbytek, luksus, na który stać tylko tych, którzy nie liczą się z wydatkami. Ale to zamierzchłe czasy, od których pokutuje przekonanie o drogiej siatce zasilanej energią elektryczną zatopionej w wylewce, niejednokrotnie przyprawiającą właścicieli (nawet tych z grubszym portfelem) o palpitacje serca, ze względu na wysoki koszt eksploatacji. Od tamtych czasów zmieniło się wiele. Materiały, technologie, piece, nowatorskie rozwiązania. Na ich bazie opracowano, robiące ostatnimi czasy furorę, wodne ogrzewanie podłogowe.

Tradycyjne ogrzewanie podłogowe

 

Teraz powinny się nasunąć pytania natury: czy nie jest to przedsięwzięcie zbyt skomplikowane, czy nie jest to zbyt drogie, jakie są tego zalety? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Pierwsza sprawa, obecne systemy ogrzewania podłogowego są nowoczesnymi rozwiązaniami, które w łatwy sposób pomogą nam zwiększyć komfort ogrzewania pomieszczeń i co istotne – obniżą koszty tegoż. Tak! Obniżą. Jeszcze w sprawie komfortu. System ogrzewania podłogowego zapewnia równomierny i harmonijny rozkład temperatury, a nie jak do tej pory przy standardowych grzejnikach, grzanie od wysokości pasa czy poziomu głowy. O zimnej posadzce nie wspominamy. Warto tu wiedzieć, że przy stosowaniu podłogówki ciepło szczelnie wypełnia pomieszczenie, gdyż rozłożone na obszarze podłogi, jako lżejsze, unosi się równomiernie w górę dając uczucie „ciepłej otuliny” na każdym metrze powierzchni użytkowej. Komfort wspomnianej otuliny sprawia, że zwykle użytkownicy obniżają temperaturę pomieszczenia nawet o 2 stopnie! To z kolei przekłada się na nawet 12% oszczędności energetyczne. Równomierne oddawanie ciepła przez podłogę, która staje się „grzejnikiem” powinny docenić zwłaszcza zmarzluchy. Nie będzie też obojętnym dla alergików, którym zmniejszona cyrkulacja kurzu wina przynieść odczuwalny komfort. Odetchną także esteci, gdyż wszystkie elementy grzewcze staną się od tej pory niewidoczne. Skrywa je posadzka. A jakież otwierają się możliwości aranżacyjne. Ileż to razy, do tej pory, zwykłe rury czy grzejniki szachowały lub determinowały rozkład pomieszczeń. A w pokojach dziecięcych, zwłaszcza rodzice, powinni docenić brak ostrych krawędzi i wystających rur.

Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja i montaż ogrzewania podłogowego obwarowane są jednak pewnymi warunkami, które należy brać pod uwagę najlepiej na etapie projektowania. W większości systemy takie składają się z modułów, które należałoby na początkowym etapie przypisać do danego pomieszczenia by montaż przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Kolejną sprawą jest dobranie rodzaju wylewki do ogrzewania podłogowego i rodzaju podłogi, którą byśmy chcieli mieć u siebie, a także rodzaj regulacji i sterowania. Może być ono zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. Warto przy okazji wiedzieć, że najefektywniejsze z punktu widzenia ogrzewania podłogowego będą płytki kamienne, a najmniej efektywne (co nie znaczy nienadające się) deski podłogowe, które zamierzamy dodatkowo przykryć wykładziną dywanową. Rodzaj podłogi jest o tyle istotny, że przed instalacją należy określić odpowiedni rozstaw rur, temperaturę maksymalną danej podłogi i inne parametry…

Oprócz wspomnianych wyżej korzyści wraz z podłogowym system grzewczym zyskujemy innowacyjny, czysty energooszczędny dom, łatwy w obsłudze system jego ogrzewania, przynoszący oprócz satysfakcji także i wymierne zyski. Atutem jest również wieloletnia gwarancja.


Zachęcamy do zgromadzenia większej ilości informacji na temat podłogówki, na przykład z naszych poprzednich wpisów, jak ten dotyczący ogrzewania podłogowego metodą mokrą i porównania ceny tradycyjnego ogrzewania z podłogówką.