Utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach to bardzo ważna kwestia. Na rynku istnieje wiele rozwiązań wartych uwagi. Szczególną popularnością cieszą się klasyczne grzejniki, jednak coraz częściej są one wypierane przez nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Warto wiedzieć, która instalacja jest lepszym rozwiązaniem.
Zalety grzejników
Klasyczne grzejniki najlepiej się sprawdzą w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo mebli, ponieważ nie wpływają one w żaden sposób na pracę instalacji. Grzejniki zalecane są także, gdy przeprowadzana jest modernizacja instalacji. Ich montaż jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Warto także zaznaczyć, że grzejniki mogą być członowe, konwektorowe, aluminiowe lub płytowe. Temperatura ich zasilania to zwykle 70 – 90 st. C., a pomieszczenia są w pełni nagrzane już po kilkunastu minutach od włączenia.
Ogrzewanie podłogowe – zalety
Ogrzewanie podłogowe w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Dużą zaletą tego typu instalacji jest to, że ruch powietrza jest wolniejszy, dzięki czemu drobinki kurzu się nie unoszą, a powietrze nie jest tak osuszone jak w przypadku grzejników. Z tego powodu podłogówka jest zalecana alergikom oraz osobom, które cierpią na różne choroby układu oddechowego.
Ogrzewanie podłogowe jest także bardzo energooszczędne. Sprawdza się ono świetnie w przypadku takich źródeł ciepła jak pompy ciepła, kotły kondensacyjne czy kolektory słoneczne. W pomieszczeniach, w których jest ono zastosowane bardzo wygodnie chodzi się po podłodze bosą stopą. Dlatego często jest stosowane np. w łazience oraz w innych pomieszczeniach, w których podłoga jest pokryta drewnem, wykładziną, parkietem, panelami czy dywanem.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe to instalacje cieplne, które najczęściej można spotkać w naszych domach. Podłogówka ma zdecydowanie więcej zalet, jest bardziej ekonomiczna i zapewnia zdrowsze warunki oddychania. W nowoczesnym budownictwie jest ona praktycznie standardem.